Trafik Kaza Tazminatı

TRAFİK KAZA TAZMİNATIMANEVİ TAZMİNATBAKICI GİDERİ TAZMİNATITEKNE KAZASI TAZMİNATI

ARAÇ DEĞER KAYBI

Araç değer kaybı, hasar gören aracın durumunu niteleyen bir kavramdır. Bu kavram, hasar alarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder. Kaza geçirip hasar gören araç, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde bir düşüş olacaktır. Trafik kazaları sonucu hasar gören araçlar, eski halinden farksız olacak şekilde onarılsa dahi TRAMER kayıtlarına hasarlı araç olarak geçecek ve değer kaybı yaşayacaktır. Bu bir nevi, taşıtın orijinalliğinden değer yitirmesi olarak da tanımlanabilir.

Ancak kaza nedeniyle boya işlemi gören bir araç parçasının tekrar bir kaza geçirmesi sonrası tekrar değer kaybı olmazken; hasarlı parçanın değiştirilmesi değer kaybına neden olabilir.

Ancak kaza esnasında kusursuz taraf olmanıza ve arabanızı sorunsuz bir şekilde tamir ettirmenize rağmen, aracınızın değer kaybı yaşamasından dolayı zararlı çıkmanız boyun eğmeniz gereken bir durum değildir. “Bu durumda ne yapmalı” diye merak eden sürücülerin haklarını bilmesi, en az zararla değer kaybı sorununu atlatmasına olanak tanır.
Böyle bir durumla karşılaşan hak sahibi, zararını karşılamak amacıyla sigorta şirketine başvurmaktır.

ARAÇ DEĞER KAYBI HESAPLAMASI

Araç değer kaybı hesaplamasında etkisi bulunan pek çok değişken vardır. Değişkenlerin bazıları araç, bazılarıysa araç kullanım şekliyle ilgilidir. Bu değişkenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
Aracın kaza tarihindeki hasarsız piyasa değeri ile hasarlı haldeki piyasa değeri arasındaki farkı belirlemek için;

 • Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 • Marka ve model bilgisi
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • İşlem gören parça sayısı
 • Onarım yapan yerin yetkili servis olup-olmaması
 • Boya işlemi
 • Aracın 2. el piyasa değeri
 • Aracın kilometresi(her 15 bin kilometre de değer oranı %10 eksiltilir.
 • Kaportaya yapılan işçilikler hesaba katılır.
 • Değişen ve onarılan parçalarla parçaların orijinalliğine bakılır.
 • Aracın her yaş kaybı değer miktarını %10 azaltır. 10 yaşındaki bir aracın değer kaybı yoktur.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL KARŞILANIR

Kazada kusuru bulunmayan sürücünün aracı için oluşan değer kaybını karşılayacak taraf, kazaya neden olan sürücünün trafik sigortasıdır.
Sigorta şirketleri araç değer kaybı bedelinin kusurlu olmayan veya nispeten kusurlu olan mağdur tarafa ödenmesi için araç değer kaybı sigorta maddesini karayolları zorunlu trafik sigorta poliçesinin içerisine yerleştirir. Bu kanunlar sayesinde mağdur olan ve aracı zarar gören kişi veya kurumlar nispeten haklarını almış olurlar.

ARAÇ DEĞER KAYBINDA ZAMANAŞIMI

Araç değer kaybının tahsisi için dava açabileceğiniz süre 2 yıl ile sınırlıdır. Zaman aşım süresi için kazanın gerçekleştiği tarih baz alınır.

ARAÇ DEĞER KAYBI ALINAMAYAN DURUMLAR

 • Aracın aldığı yolun 163.000 Km’yi geçmiş olması,
 • Kazasının üzerinden 2 yıl geçen araçlar,
 • Motosiklet kazalarında (değer kaybı alınamaz)
 • Değer kaybı talep edebilmek için her halükarda en az iki aracın trafik kazasına karışması gerekir. Kendi aracınızı kendi kusurunuz ile bir yere vurmanız halinde değer kaybı talep edemezsiniz. Çünkü değer kaybını trafik kazasına karışan diğer aracın ilgililerinden talep edebilirsiniz.
 • Trafik kazasının oluşmasında yüzde 100 kendi kusurunuz var ise yine karşı taraf kusursuz olduğu için değer kaybı talep edemezsiniz. Örneğin trafik kazasında kusur oranınız yüzde 50 ise ve aracınızda 10.000,00 TL değer kaybı tespit edildi ise sadece 5.000,00 TL değer kaybı bedeli talep edebilirsiniz. Çünkü kazanın oluşmasında sizin de kusurunuz var. Yüksek değer kaybı alabilmek için kazanın oluşmasında kusurunuzun olmaması veya düşük olması gerekmektedir.
 • Mini onarım ile giderilebilen basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı hasarları değer kaybı teminatı kapsamı dışındadır.

DEĞER KAYBINA UĞRAYAN ARACIN SATILMIŞ OLMASI HALİNDE ESKİ SAHİBİ TAZMİNAT TALEP EDEBİLİR Mİ

Kazaya karışan ve hasar gören aracın sahibi, kazadan ve onarımdan sonra aracını satmış olsa dahi, zarar sorumlularından ve sigortacıdan “değer kaybı” isteyebileceğinde bir duraksama olmamalıdır. Çünkü, en iyi biçimde onarılmış olsa dahi, kaza geçirmiş araç eksik bir bedelle satılmış olacaktır. İşte “değer kaybı” olarak nitelenen bu eksiklik, zarar sorumlularından istenebilecektir.

Call Now ButtonÜcretsiz Danışmanlık Hattı
WhatsApp WhatsApp Danışma